Autowritetr_

ACEA, Avrupa’yı küçük, kentsel EV’ler için kendi kei araba yasasını oluşturmaya çağırıyor

Renault patronu Luca de Meo liderliğindeki Avrupalı ​​lobi grubu, Japonya’nın ünlü kei otomobil segmentini yansıtmak istiyor.

Avrupalı ​​otomotiv lobi grubu ACEA, Japonya’nın kei otomobil segmentinin bir versiyonunu oluşturmak amacıyla küçük, şehir merkezli elektrikli araçlara yönelik özel düzenlemelerin getirilmesi çağrısında bulundu .

Kei (keijidosha’nın kısaltması), otomobil üreticilerini sıkışık kentsel ortamlara daha uygun araçlar tasarlamaya zorlamak için hükümet tarafından küçük boyutu ve 660 cc maksimum motor hacmi düzenlenen, Japonya’daki özel bir otomobil kategorisi.

Renault Grubu CEO’su ve ACEA başkanı Luca de Meo, yasa yapıcıları bazı kuralları yumuşatmaya ikna etmek için tasarlanan yeni bir manifestonun ana hatlarını çizdiği bir sunumda, “Kei arabası, yapabilmemiz gereken şeylerin mükemmel bir örneği” dedi. 

Avrupa Birliği’nin daha ağır düzenlemeleri yaklaşıyor.

De Meo, önerilen bu yeni kategorideki küçük elektrikli otomobillerin daha düşük bir satın alma vergisine sahip olması, daha düşük yol ücretleri, şehir merkezlerine daha kolay erişime sahip olması ve normal otomobillerle aynı park kısıtlamalarına tabi olmaması gerektiğini söyledi.

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey