Autowritetr_

ATAKAN YILDIRIM’IN, YENİ TEKLİSİ “ŞU KIŞLANIN KAPISINA” WE PLAY ETİKETİYLE TÜM DİJİTAL PLATFORMLARDA YERİNİ ALDI

Atakan Yıldırım, güçlü sesi ve yorumculuğuyla, “Şu Kışlanın Kapısına” türküsünü farklı bir düzenlemeyle, yeniden okudu.

Müzikle dolu bir evde doğan, babasının bağlamasının ve türkülerinin sesiyle büyüyen, 8 yaşında dersler almaya başlayan Atakan Yıldırım o gün, bu gündür, elinden düşürmediği bağlaması ile hem çalıyor, hem söylüyor, besteler yapıyor, güfteler yazıyor. Müzikle nefes alıp-veriyor.

Şu kışlanın kapısına

Mail oldum yapısına

Telli kurban bağlayayım

Asker yarin kapısına…

Adana yöresine ait, bu güzel türkünün acıklı bir hikayesi var; Adana’nın bir köyünde Ali isimli bir genç vardır. Yeni evlenen Ali bir süre sonra savaşa çağrılır. Eşini ailesine emanet eder ve askere gider. Gelin ve annesi hasretlik çekmeye başlar. Daha sonra savaşın bittiği haberi gelir. Ali’nin eşi ve annesi bu duruma çok sevinir ve hazırlık yapmaya başlarlar. Ali’nin annesi oğlunu karşılamak için tren garına gider, uzunca bir süre bekler ama Ali gelmez. Üzülerek evine döner ve evde bir erkek sesi duyar. Gelininden şüphe duyan kadın, bir tüfek ile gelinini ve adamı vurur. Fakat vurduğu kişi oğlu Ali’dir. Eve annesinden önce varmıştır.

BİYOGRAFİ

İstanbul’da 12 Şubat 1997 tarihinde dünyaya gelen Atakan Yıldırım, üç yaşında ailesiyle birlikte İzmir’e taşındı. İlk ve ortaokul eğitimini İzmir’de tamamlayan Atakan, müzikle tanışmasını doğduğu günden itibaren babası aracılığıyla bağlamayla kurdu. Aile akşamlarını saz ve sözle dolu geçiren Atakan’ın müzikle olan bağı, babasının öğretileriyle güçlendi. İlk müzik adımlarını sekiz yaşına kadar dinleyerek ve taklit ederek atan Atakan, ilkokul ikinci sınıfta bağlama kursuna katılarak müzik hayatına resmi olarak adım attı. Dokuz yaşında katıldığı bir yarışmada bağlama birincisi olan sanatçı, aynı yaşta Türkiye’yi temsil ettiği bir kampta pek çok ülkeden çocuklar arasında dikkat çekti.

İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi’nde lise eğitimine başlayan ve ardından İstanbul Cemal Reşit Rey Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamlayan Atakan, lise yıllarında sokak müzisyenliği ve özel derslerle müzikle yoğrulmaya devam etti. 2014 yılında Katı D’de yayınlanan X Factor/Star Işığı ses yarışmasında yer alarak güzel dereceler elde etti ve finalist oldu. Program sona erdiğinde birincilik belli olmasa da finalist olarak programa damgasını vurdu.

Halkla bu denli iç içe olan deneyimi, müziğini gelecek nesillere aktarabilmek adına Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda eğitim almasına ilham verdi. 2020 yılında mezun olan Atakan, bu süreçte üretkenliğini ve öğrenmeye olan tutkusunu hiç kaybetmedi. 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Şimdi Gençlik Zamanı” adlı yarışmada Türkiye birincisi olan sanatçı, “Solmadın”, “Kayboldum Dünyanda” ve “Ey Şahin Bakışlım” gibi teklilerle müzik dünyasında adından söz ettirdi. Beste yapmaya, söz yazmaya ve sahne almaya devam eden Atakan Yıldırım, müziğini tutkuyla sürdürüyor.

Şu Kışlanın Kapısına

Söz-Beste: Anonim
Düzenleme: Görkem Baharoğlu
Bağlama: Atakan Yıldırım
Gitar&Bas Gitar: Görkem Baharoğlu
Kayıt: Görkem Baharoğlu
Mix&Mastering: Görkem Baharoğlu
Kayıt&Editing: We Play

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey