Autowritetr_

HYUNDAI Ioniq 5 makyajlandı.

OTA güncellemeleri, daha büyük batarya ve arka silecek detayları geldi.

Dış tasarımda: Yeni renkler, daha fazla “piksel” motifi detayı ve harici şarj durumu göstergesi ile arka cam üstü biraz daha büyük spoyler. Tamponlardaki değişiklik ile Hyundai Ioniq 5 öncekine göre 20 mm (0,8 inç) daha uzun.

Yükseltilmiş “N line” versiyonu için, özellikle farklı tamponlar, tekerlek kemerleri ve kapı panellerinde gövde renginde kaplamalar, 20″ jantlar ve N line arması olmak üzere ek dış değişiklikler mevcut.

En büyük değişiklik, arka cam sileceğinin eklenmesi. Bu, birçok araç sahibinin ve potansiyel alıcının yokluğundan yakındığı bir detaydı.

İç mekanda: Batarya kapasitesi yaklaşık 7 kWsa’lik ek ile, 77,4 kWsa’ten 84 kWsa‘e çıktı. Ioniq 5 resmi verisinde (Gney Kore) 458km’den, pil artışı ile 485km’ye çıkartmış oldu.

Diğer: Mekanik değişiklikler arasında, daha yumuşak bir sürüş ve daha az motor ve yol gürültüsü sağlayacak şekilde geliştirilmiş, ses ve titreşim sönümleme yer alıyor.

Eklenen yeni özellikler; Direksiyon ortasında şarj göstergeleri veya ses tanıma sistemi göstergeleri olarak kullanılan 4 “piksel” ışıkla yeniden tasarlandı ve bir tür sürücü uyanıklık özelliği “uygulamalı algılama” adı verilen sensör dahil oldu.

Kayar orta konsol, USB-C bağlantı noktalarının eklenmesi, akıllı telefon şarj pedinin yeniden konumlandırılması ve koltuk ısıtıcısı/havalandırma gibi sık kullanılan bazı araç özellikleri için fiziksel düğmelerin eklenmesiyle makyajlandı.

Bagaja arka koltukları katlayan bir düğme eklendi, bu da büyük eşyaların arkadan araca yüklenmesini kolaylaştırıyor. Torpido gözü de yeniden tasarlandı.

Ioniq 5 #Hyundai‘nin “Bağlantılı Araç Navigasyon Kokpiti” yazılımına (kablosuz CarPlay ve Android Auto) ve ayrıca kablosuz güncellemelere erişim sağlamaya başladı. Ioniq 5 için yeni olan özellik, Ioniq 6’da mevcuttu. Güncellemeler yalnızca kritik güvenlik/geri çağırma ile ilgili güncellemeler için değil, aynı zamanda yazılım geliştirmeleri için de geçerli.

KAYNAK: Berkan Bayram

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey