Autowritetr_

Lamborghini Revuelto Opera Unica’nın boyaması 435 saat sürdü

Lamborghini , 60. yaşını kutlamak amacıyla yeni amiral gemisi modeli Revuelto’yu tek seferlik bir sanat otomobiline dönüştürdü . Miami Beach, Florida’daki 2023 Art Basel fuarında halka tanıtılmasından önce tanıtılan Opera Unica adlı 1.001 beygir gücündeki coupe, şirket içinde tasarlandı.

Opera Unica, Lamborghini’nin V12 motorlu otomobillerinin 60. yılını anmanın ötesinde, markanın Ad Personam ekibinin neler yapabileceğini gösteriyor. Tamamen elle boyanmıştır. Ön kısım Viola Pasifae adı verilen bir renkle tamamlandı ve görünüm yavaş yavaş Nero Helene adı verilen siyah bir gölgeye dönüştü. Bu sadece temel katman; Lamborghini daha sonra hızı vurgulamak için mavi, kırmızı ve turuncu vurgular ekledi.

Mükemmele ulaşmak göründüğünden daha zordu. Lamborghini, dış görünümün 76 saatlik geliştirme ve test süresine ek olarak uygulanması için de yaklaşık 435 saat (bu, 18 günden fazla!) süre gerektirdiğini belirtiyor. Son dokunuş, kaporta üzerinde yalnızca doğru ışıkta görülebilen 60. Yıldönümü logosu.

Bu sadece dış görünüş; iç kısmın tamamlanması 220 saat daha sürdü. Boya işinin temel katmanını yansıtan iki tonlu Nero Ade ve Viola Acutus deri döşemeler ve koltuklara ve kapı panellerine işlenmiş 60. Yıldönümü logosuyla öne çıkıyor. Kullanılan ipliğin rengi, dış cepheye uygulanan fırça darbelerinin rengiyle eşleşir. Bu renk kombinasyonu başlat düğmesinin kapağında da görünüyor.

Lamborghini’nin tasarım departmanı başkanı Mitja Borkert, “Revuelto bir tuvalmiş gibi, fırçalar ve renk kombinasyonları kullanarak tamamen sanatsal bir şey yaratmak istedik. Bu özel görünüm için ilhamımızı körükleyen şey de buydu” diye özetledi.

Bu, gövdenin altında her zamanki gibi işliyor; bu, Opera Unica’nın gücünün yeni, 6,5 litrelik V12 etrafında inşa edilmiş benzinli-elektrikli hibrit aktarma organlarından geldiği anlamına geliyor. En önemlisi, motor doğal emişli; Lamborghini, boyutları küçültme ve turbo ekleme isteğine direndi. Sistemde ayrıca üç adet elektrik motoru ve 3,8 kilowatt saatlik lityum iyon pil paketi yer alıyor. Çıkışı 1.001 beygir gücünde ve 793 pound-feet torkta kontrol ediliyor; bu, üreticinin iddia ettiği 2,5 saniyelik sıfırdan 62 mil / saat hıza ve 257 mil / saatin üzerinde bir azami hıza yetiyor.

Lamborghini, Opera Unica’nın geleceğinin neler olduğunu açıklamadı. Şirketin İtalya’nın Sant’Agata Bolognese kentindeki müzesine gidebilir veya özel ellere geçebilir. 

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey