Autowritetr_

LEWIS HAMILTON Ferrari’de

Formula 1’de tarihin en büyük transferlerinden birini gerçekleştiren Lewis Hamilton’ın, Ferrari ile anlaşması motorsporları dünyasını salladı. Magazinden ekonomiye kadar bir çok farklı alanda dev transferin etkileri hissedildi. 

BORSADA REKOR SEVİYE

Ferrari’nin hisse fiyatları, Lewis Hamilton’ın takıma katılmasına ilişkin haberler ve transfer sürecinde New York Borsası’nda yüzde 10’dan fazla değer kazanarak rekor bir seviyeye ulaştı.

7 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ

Bu gelişmelerle şirket değerinde yaklaşık 7 milyar dolarlık artış meydana geldiği ifade edildi. 

İKİ SENEDE 128 MİLYON DOLAR KAZANACAK
Kazancı artan sadece şirket olmadı.. İngiliz basınındaki habere göre 2025 yılından itibaren Ferrari koltuğunda oturacak olan Lewis Hamilton, Ferrari’den 2 senede 128 milyon dolar (3 milyar 904 milyon 166 bin 400 Türk Lirası) alacak. Mercedes ile yedi dünya şampiyonluğu yaşayan Britanyalı pilot, Alman ekibinde yılda yaklaşık 29 milyon euro (955 milyon 875 bin 665 Türk Lirası) kazanıyordu.

Ferrari ile sözleşmesi 2024’ün sonunda bitecek olan Carlos Sainz’in yerini alacak Hamilton, Mercedes öncesi ilk ayrılığı bireysel düzlemde yaşamıştı. Yıldız pilot yedi yıldır birlikte çalıştığı fizyoterapisti Angella Cullen ile ayrıldığını geçen sene mart ayında açıklamıştı. Bir zamanlar birbirinden hiç ayrılmayan ikilinin yeni adreste tekrar buluşup buluşmayacakları merak konusu oldu.

LEWIS HAMILTON’IN MERCEDES’TEKİ İSTATİSTİKLERİ

Mercedes’te 6 dünya şampiyonluğu yaşayan Lewis Hamilton, takıma 2013 yılında katıldı.

Formula 1’de Mercedes’le 222 yarışa çıkan Hamilton, 82 yarış galibiyeti ve 79 pole pozisyonu elde etti.

Türkiye Grand Prix’sinde elde ettiği 7. şampiyonlukla Hamilton, Michael Schumacher’in rekorunu egale etmişti.

SON 2 SEZONDA YARIŞ GALİBİYETİ YOK

Formula 1’de son iki sezon, Red Bull pilotu Max Verstappen’in dominasyonunda geçti.

Bu iki sezonda Mercedes, Red Bull’un gerisinde kalırken Lewis Hamilton herhangi bir grand prix’de bitiş çizgisini ilk sırada geçemedi.

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey