Autowritetr_

Lilium, Elektrikli Hava Taksi için Test Uçağı Üretimine Başladı!

Bavyeralı elektrikli hava taksi şirketi Lilium , Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’ndan (EASA) tip sertifikası almak üzere uçuş testleri için belirlenen ilk yedi üniteyle birlikte Lilium Jet’in üretimine resmi olarak başladı.

Üretimin dönüm noktası, ilk Lilium Jet gövdesinin Alman uçak şirketinin son montaj hattına ulaşmasıyla tasarım aşamasından sanayileşmeye önemli bir geçiş anlamına geliyor. Eş zamanlı olarak Lilium’un tedarikçileri de uçak için gerekli temel bileşenlerin üretimini artırıyor.

Lilium yakın zamanda EASA’dan ticari uçak geliştiren şirketler için kritik bir ön koşul olan Tasarım Organizasyon Onayını aldı. Bir sonraki aşama, gövdenin uçağın kanardları ve ana kanatlarıyla eşleştirilip birleştirilmesini içeriyor.

Lilium Jet’in üretimi, Lilium’un Wessling, Almanya’daki tesislerinde devam ediyor; bu tesis, bir test ve üretim merkezi, tahrik ve hava yapıları tesisi, son montaj binası ve yakın zamanda inşa edilen batarya montaj binası ve lojistik merkezini içeriyor. 16.250 m2 alana yayılan bu tesisler stratejik olarak birbirine bitişik konumlanmış.

Lilium CEO’su Klaus Roewe, bu dönüm noktasına ulaşmanın gururunu dile getirerek şunları söyledi: “Son montaj hattında kanard ve kanatlarla birleşmeye hazır ilk uçak gövdesini görmek, havacılığı yapma misyonumuza katılan herkes için gurur verici bir an. ” Roewe, şirketin Lilium Jet’in güvenlik standartlarını, konforu, birim ekonomisini ve müşteri deneyimini vurgulayarak sürdürülebilir bölgesel mobilitede yeni bir çağ açacağına olan inancını vurguladı.

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey