Autowritetr_

Maserati MC20 Folgore

Maserati , MC20 süper otomobilinin Maserati MC20 Folgore adı verilen çılgın, tamamen elektrikli bir versiyonu üzerinde çalışıyor . 2025’te tanıtılacak ve firmanın, Maserati’nin on yılın sonuna kadar yalnızca elektrikli araç üreten bir otomobil üreticisi haline gelmesini sağlayacak olan “Dare Forward 2030” planının önemli bir parçası olacak.

MC20 Folgore, ilk kez 2020’de coupe olarak gelen içten yanmalı motorlu MC20’nin aksine, ilk olarak dönüştürülebilir ‘Cielo’ formunda piyasaya sürülecek. MC20 Folgore’un ardından , Maserati’nin yeni tamamen elektrikli SUV amiral gemisini göreceğiz. bir Quattroporte EV salonunun yanı sıra .

Firmanın mühendislikten sorumlu Başkan Yardımcısı Federico Landini daha önce Auto Express’e şunları söylemişti: “BEV ilk olarak Cielo (üstü açık bir araba) olarak gelecek. Coupe üzerinde çalışıyoruz ama Cielo BEV’e uyuyor, gökyüzü, his, performans, tavanı açıkken gerçekten tam bir coupe gibi.”

Maserati, iki yıl önce MC20’yi piyasaya sürdüğünde, Folgore elektrikli versiyonunun aküsünün, ICE modelinin 3.0 litrelik çift turbolu ‘Nettuno’ V6 motorunun genellikle yerleştirildiği monokokun arkasında paketlenmiş olduğu bir şasi parası göstermişti.

Landini, bataryanın boyutu veya otomobilin amaçlanan menzili hakkında yorum yapmazken, Auto Express’e MC20 Folgore’un markanın GranTurismo Folgore EV’si ile aynı üç motorlu güç aktarma organını kullanacağını doğruladı .

Firmanın ürün planlama başkanı Francesco Tonon, daha önce GranTurismo Folgore’un “1.200 bhp’den çok daha fazla kurulu güce” sahip olacağını, dolayısıyla MC20 Folgore’un içten yanmalı motorlu muadillerinden önemli ölçüde daha ağır olacağının altını çizmişti. herhangi bir MC20 modelinin en güçlü düz hat performansı. Ancak GranTurismo Folgore’da vaat edilen 1.183 bg’lik güç çıkışının tekerleklerde 750 bg’ye düştüğünü ve 1.350 Nm’lik hala önemli bir tork rakamına sahip olduğunu gördük.

GranTurismo Folgore, 0-100 km/s hızlanmasını 2,7 saniyede tamamlayacak ve 2.260 kg’lık nispeten kalın ağırlığına rağmen 300 km/s azami hıza ulaşacak. Daha hafif olan tamamen elektrikli MC20, Lotus Evija ve Pininfarina Battista gibi otomobillere rakip olarak daha da hızlı olmalı . Hızlanma açısından kesinlikle 2,9 saniyede 0-62mph hıza ulaşan benzinli MC20’den daha hızlı olacaktır.

Landini, coupe ile karşılaştırıldığında MC20 Cielo’nun karbon fiber monokok yapısı gibi, Folgore modelinin şasi boyutlarının aynı olacağını, yapımında kullanılan karbon fiber türlerinin ve bunların döşenme şeklinin, aracın özel gerekliliklerini hesaba katacak şekilde yeniden değişeceğine dikkat çekti. Tamamen elektrikli bir model. Aynı şey otomobilin ön ve arka alt şasileri için de geçerli

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey