Autowritetr_

TOYOTA FT-SE konsept

Bu yılın başlarında Toyota , markanın yakında çıkacak elektrikli spor otomobiline bir bakış sunan FT-SE konsept aracını tanıttı. Marka Baş Sorumlusu Simon Humphries, GR markalı otomobilin potansiyel özelliklerine işaret ederek, sahiplerine çeşitli motor seslerini ve sürüş dinamiklerini indirerek kişiselleştirilmiş ve heyecan verici bir deneyim sunabileceğini öne sürdü.

Top Gear ile yaptığı görüşmede Humphries, araç sahiplerinin tercih ettikleri motor sesini ve sürüş özelliklerini indirmelerine izin vererek benzersiz bir sürüş deneyimi yaratırken yalnızca gülümseme yaratma fikrini paylaştı. Bu özellik, içten yanmalı motorlarla ilgili ayırt edici sesleri kaçıran elektrikli araç (EV) sahipleri için özellikle çekici olabilir ve onlara V8 veya V12 sesleri ve hatta ikonik Formula 1 V10 sesleri dahil olmak üzere bir dizi seçenek arasından seçim yapma olanağı tanıyabilir.

Hyundai’nin Ioniq 5 N’si, elektrikli araçlarda sentetik motor seslerinin uygulandığını zaten göstermiş ve kullanıcılara üç farklı ses seçeneği sunmuştu. Toyota, müşterilerin sesleri tercihlerine göre indirmelerine olanak tanıyarak bu konsepti daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

GR (Gazoo Racing) yöneticisi Masahito Watanabe’ye göre Toyota, elektrikli araçlarda sesin sürüş keyfi hissi üzerindeki etkisinin farkında . Geliştirme ekibi, performans EV’lerinin dinamiklerini tamamlayan bir ses yaratmak için aktif olarak çalışıyor ve moral verici bir sürüş deneyimi hedefliyor.

İndirilebilir sürüş dinamikleri fikri o kadar net olmasa da Toyota, sentetik motor seslerinin ötesine geçen seçenekleri değerlendiriyor gibi görünüyor. Watanabe, belirli sürüş deneyimleriyle eşleşen sürüş dinamiklerinin gelişimini araştırdıklarını, potansiyel olarak yol gezileri, pist günleri ve hatta deneyimsiz sürücüler için uyarlanmış ayarlar gibi farklı senaryolar için ayarlar sunduklarını öne sürüyor.

Her ne kadar teknoloji bZ4X gibi ana akım EV’lerde beklenmese de Toyota’nın 2026’dan sonra piyasaya çıkacak olan elektrikli spor otomobillerinde yerini bulabilir. Simüle edilmiş manuel şanzımana sahip FT-SE konsepti , Toyota’nın teknolojiye olan bağlılığını ima ediyor. Muhtemelen markanın katı hal pil teknolojisini içeren ileri teknoloji. Toyota elektrikli spor otomobillerin gelecekteki manzarasında ilerlerken bu yenilikçi konseptin gelişimi yakından izlenecek.

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey