Autowritetr_

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ BASIN MÜZESİ’NDE SERGİLER BAŞLIYOR

İlk sergi Etem Çalışkan’ın Arşivinden Anılar 

TGC  Basın Müzesi’nde 24 Ekim-11 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek sergide hattat, ressam ve gazeteci Etem Çalışkan’ın  65 adet eseri sergilenecek.

İstanbul- Türkiye’nin en önemli kaligrafi sanatkârlarından biri olan ve Atatürk’ün imzasını stilize eden, Anıtkabir kitabelerini yazan ekipte yer alan, hattat, gazeteci ve ressam Etem Çalışkan’ın sergisi TGC Basın Müzesi’nde açılıyor. 24 Ekim 2022’de açılacak olan sergi, 11 Kasım 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Atatürk’ün ünlü eseri  “Nutuk”u  el yazısı ile yazan Etem Çalışkan’ın sergisi iki bölümden oluşacak. Atatürk’ün tablolarının yanı sıra Babıali’nin, edebiyat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin toplam 65 portresi sergide yer alacak.  

Basın Şeref Kartı taşıyan 94 yaşındaki Etem Çalışkan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve kaligrafi alanında 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görülmüştü. 

ETEM ÇALIŞKAN KİMDİR?

1928 yılında Mersin’de doğdu. Mersin Lisesi’ni ve Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. Hattat Emin Barın ve ressam Sabri Berker’in öğrencisi oldu. 1953 yılında Anıtkabir kitabelerinin yazılışında Emin Barın’ın asistanlığını yaptı. Aynı yıl Yeni Sabah Gazetesi’nde ressam ve kaligraf olarak gazeteciliğe başladı. İlk işi, gazete için Jane Eyre filminin fotoğraflarının üstüne konuşmalar ve anlatım yazmak oldu. Bu çalışma, Türk basınındaki ilk fotoroman yayınıydı. Ankara’da Zafer, Öncü; İstanbul’da Hareket, Dünya, Akşam, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. 1982 yılında Hürriyet Gazetesi’nden emekli oldu. Her yılın 10 Kasım’ında gazetelerde yayımlanan Atatürk portrelerini çizdi.  Emekli olduktan sonra Milliyet Gazetesi’nin Türk Büyükleri’ni, Sabah Gazetesi’ne Yunus Emre Divanı’nı hazırladı. Çizgi röportajlar yaptı. Türk Büyükleri çalışması albüm kitap olarak yayınlandı. 1980 yılında Atatürk’ün doğumunun 100. yılı için basılan gümüş ve altın hatıra paralarını tasarladı. 1984 yılında PTT için 16 Türk Devleti Pul Serisi’ni hazırladı. Kültür Bakanlığı’nın siparişi üzerine üç yıllık bir çalışma sonucunda Atatürk’ün iki ciltlik Nutuk adı eserini el yazısıyla yazdı. 844 sayfadan oluşan iki ciltlik eser, 2002’de yayımlandı. 2005 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Ödülü’ne değer görüldü. Etem Çalışkan, kaligrafi alanında 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü aldı. Basın Şeref Kartı taşıyor.

Etiketler

Yazıyı Paylaş:

İlgili Yazılar

Otomobil Dünyasına Dair Her Şey